Sign in / Join
kililo verdirmeye yarar - Yağ yakımına yardımcı diyet

Yağ yakımına yardımcı diyet

Kilo vermek içersinde değişik değişik diyetler uyguluyor fakat netice alamıyor musunuz? O vakit yağ yakımını hızlandıran nordic diyeti tam size göre!
Nordic diyeti, Danimarka, Finlandiya, İzlanda, Norveç, İsveç gibi İskandinav ülkelerinin beslenme uygulamaları göz önünde bulundurularak hazırlanmış bir uygulama.
Diyetin asıl tasarlanış amacı; genel kan lipit profilini ve insülin titizliğini iyileştirmeye, bilhassa yüksek kilodaki şahıslar içersinde kilo verme ve kan basıncını düşürme gibi sıhhat hedeflerine ulaşmaya dayanıyor.

Bu diyet hastalıklardan koruyor
Nordic diyeti her ne kadar kalp rahatsızlıklarını savunmaya yönelik olarak düzenlense de, diyetin kendisinde barındıdığı gıdalar vasıtası ile obezite, tip-2 diyabet, yüksek tansiyon gibi metabolik rahatsızlıkların da önüne geçilmiş oluyor.
Dahası bu diyet programının değişik çeşitlerde kanser türlerini dahi engelleyebileceği konuşuluyor.
Nordic diyeti 3 esas prensibe dayanıyor
Bunlardan ilki gün içindeki kalori miktarının çoğunun sebzelerden, az bir bölümünün ise kırmızı etten sağlanması.

Yüksek protein alımı hareket etmeyen ve yüksek kiloya bulunduran şahıslarda çoğu hastalık tehlikesini arttırıyor.
Aslında balanslı bir diyette kalifiye ve makul miktarlarda protein alımı ehemmiyetli bulunduğu içersinde nordic diyetinde az miktarda kırmızı ete yer verilmektedir.
Yüksek oranda tüketilen kırmızı etin bir bölümünü bol lif sahibi olan sebzelerle ve yeşilliklerle değiştirmek, doymuş yağ alımında ehemmiyetli bir düşüşe sebep olurken; doymamış yağ, posa, vitamin ve mineral alımında yükselişe yardım edecektir.
Ayrıca, sebzelerin ve yeşilliklerin kalorileri epey düşük olmasından kaynaklı, henüz yüksek miktarlarda tüketilebilecek ve gün süresince alınan toplam enerji yoğunluğu düşecektir.
Yağ yakımını hızlandırıyor

Diyetin ikinci prensibi, sofralarda balıklara ve deniz ürünlerine daha çok yer verilmesi.
Bu gıdalar aşırı derecede nitelik protein içerdiklerinden kaynaklı ağırlık kazanımını, obeziteyi, tip-2 diyabeti ve yaşa bağlı adale kaybını engelleyebilirler.
Ancak her balık ve deniz ürünü birbirinden değişik vitamin, mineral ve yağ asidi muhtevanına sahip olmasından kaynaklı balık seçiminde orta-yağlı balıkları seçenek etmek çok en uygun bir tercih olacaktır.
Böylece balıktan aldığınız omega-3 ile kalp sağlığınızı güvene alırken yağ yakımına da takviye vermiş olacaksınız.
Nordic diyetinde balığı tüketirken ilgi faktörüz lüzumlenen bir nokta henüz var.
O da balıktan en yüksek faydaları sağlayabilmek içersinde ağır metaller ve toksisite sahibi olan balıklardan kaçınmak.
Bunun yolu da balığınızın nereden yaklaştığını iyi bilmek ve genellikle yüzey balıklarını seçenek etmekten geçiyor.

Beslenme programınızda yeterli olduğunu düşündüğü kadarı ile hamsi, uskumru, palamut, somon, hamsi gibi yüzey balıklarını seçenek ederek ağır metalleri beneninize almaktan yeterli olduğunu düşündüğü kadarı ile kaçınabilirsiniz.
Diyetin nihai prensibi ise tabiatta kendiliğinden yetişen gıdalara daha fazla yer vermekten geçiyor.
Mantar ve bilhassa kırmızı meyveler olmak suretiyle başka meyveler nordic diyetinin vazgeçilmezlerinden.
Mantarın yüksek D vitamini ve protein muhtevası, meyvelerin ise yüksek C vitamini ile antioksidanlardan varlıklı olması onları bu diyetin vazgeçilmezleri gerçekleştiren özelliklerden.
Elbette nordic diyeti tasarlanırken faydalı karbonhidrat kaynakları da unutulmamış.
Tam tahıllı karbonhidrat kaynaklarının tüketilmesini müdafaa eden bu diyet, bu gıdalar tüketildiğinde kardiyovasküler hastalıkların, tip 2 diyabetin, kanserin, ağırlık kazanımının ve obezite riskinin ortadan kalkacağını dile getiriyor.

Bu diyette pişirme yöntemleri de ehemmiyet taşıyor
Sonuç olarak Nordic diyeti faydalı ve kalifiye kaynaklardan beslenmenin metabolik belirti tehlikesini azaltacağını ve kilolu şahıslarda kilo vermeye yardımcı olacağını dile getiriyor.
Yiyeceklerin gıda değerlerinin savunması gerekliliğini müdafaa eden bu diyette gıdalar pişirilirken haşlama, buğulama gibi düşük ısı gerektiren pişirme yöntemleri kullanılıyor.
Çoğunlukla sebze ve meyve ile beslenmeye itina gösterilirken; et, tavuk, balık gibi faydalı protein kaynaklarından ve tam tahıllı karbonhidrat kaynaklarından da vazgeçilmiyor.
Herkesin uygulayabileceği sıhhatli bir diyet ama…
Aslında nordic diyeti bu özellikleriyle genel beslenme önerilerine makul bir şekilde hazırlanmış bir beslenme programı çerçevesi çiziyor.
Tüketilen gıdaların tabii olmasına ve işlenmiş ürünlerin diyetten tamamiyle çıkarılmasına dayanan uygulama, derhal herkesin uygulayabileceği sıhhatli beslenme önerilerine makul geliştirilmiş bir diyet programı.

Ancak diyette bu gıdaların tüketilmesi lüzumlenen miktarlar belirtilmediği içersinde şahıslar bu miktarlar ile ilgili yanılgıya düşebilir ve günlük almaları lüzumlenen kalorinin üstüne çıkabilirler.
Her ferdin beden ihtiyaçları değişik olmasından kaynaklı, bilhassa herhangi bir metabolik rahatsızlığa sahip olanların (diyabet hastalığı, böbrek hastalığı, kalp-damar hastalığı, vb.), gebe ya da bebeklerini emziren kadınların, buluğ dönemindeki gençlerin ve çocukların bu diyeti uygulamadan evvel mutlaka diyetisyenlerine danışmalarını tavsiye ederim.

Leave a reply