Sign in / Join
Sezaryenle dogum 620x393 - Sezaryen doğum yapan kadınlar

Sezaryen doğum yapan kadınlar

Sezaryen doğum Yapan Kadınlarda Çocuğa etkisi

Sezaryen doğum Türkiye’de de yüksek oranda seçenek edilen sezaryenle doğum, bebeğin akciğerinin dış dünyaya ahenk sağlamasında problemlere sebep veriyor.
Sezaryenle doğum bebek içersinde zararlı
Türkiye’de sezaryen yöntemiyle uygulanan doğumların defa yüksek oranda olduğunu kaydeden uzmanlar, Sezaryen doğumun birkaç gün erken yapılsa dahi bebeğin akciğerinin dış dünyaya ahenk sağlamasında bazı sıkıntılar yaşamasına kapı araladığını vurguluyor.

Sezaryen dogum bebek etkisi

Sezaryen dogum bebek

Sezaryen doğumun tehlikeli Prof. Dr. Cihat Şen, Türkiye’de senede 1,5 milyon doğumun ortaya yaklaştığını, bunun tahminen yüzde 30-40’ının sezaryenle yapıldığını ifade etti.
Türkiye’de kadınların henüz basit olarak düşündükleri sezaryenle doğumu seçenek etme oranının defa çok olduğuna ilgi çeken Prof.  Dr. Şen, şunları söyledi:
“Normal doğum tabii ve fizyolojik bir proses, sezaryen ise gerektiğinde uygulanan bir ameliyattır.
İyi bir ekip ve doğum içersinde bitiren gün içerisinde prosedür gerçekleştirilirse hem sezaryen hatta normal yolla doğum bebek içersinde sıhhatli gerçekleşir.
Maalesef anne adayları tez canlı ve zahmete katlanmama, bir lâhza evvel doğumdan kurtulma düşüncesiyle sezaryeni seçenek ediyor.”

Sezaryen doğumun Neden Tercih edilir?

Sezaryen ile doğum yapay şekilde başlatılıyor
Sezaryen ile doğumun yapay bir şekilde başlatıldığına ilgi çeken Prof.  Dr.  Cihat Şen şu şekilde devam etti:
“Sezaryen ile uygulanan fazlası doğum, günü gelmeden, doğuma 15-20 gün kala gerçekleştiriliyor.
Oysa sezaryenle doğum birkaç gün erken dahi yapılsa bebeğin akciğerinin dış dünyaya ahenk sağlamasında bazı sıkıntılar yaratıyor.
Bunun içersinde doğumun tasarılı şekilde yapması gerekmektedir.

Normal doğumda anne adayları günü geldiği zaman sancı çekmeye başlıyor.
Ancak bu ağrılı sancılı proses bebeğin dış dünyaya uyumunu hazırlıyor.

O yüzden tıbbi yönden gerekmedikçe sezaryene başvurulmaması gerekli.”
Normal doğumda anne henüz ivedi iyileşiyor
Annenin normal doğumdan ardından henüz hızlıca iyileştiği, sezaryenden ardından bu sürecin daha çok vakit aldığını belirten Prof.  Dr. Şen, ayrı olarak normal doğumda annenin kanama, mikrop, uzuv ve doku hasarı riskinin sezaryene göre daha az olduğunu kayıt etti. O yüzden Sezeryan ile doğum yaparken detaylı püf noktaları sizlerle paylaştık ve paylaşmaya devam edeceğiz. kadinizbiz.com’u takip etmeye devam edin.

Leave a reply