Sign in / Join
metal kutulu iceceklerdeki olumcul tehlikenin 5687067 9224 o 500x420 - Metal Kutulu İçeceklerdeki Ölümcül tehlikesi

Metal Kutulu İçeceklerdeki Ölümcül tehlikesi

Metal kutulu içeceklerin üstüne bulaşan tehlikeli bakteriler ölümcül hastalıklara meydan veriyor.
Medical Park Bahçelievler Hastanesi İç Hastalıkları Eksperi Dr.
Engin Türkmen, depolama sırasında meydana çıkan mikrop risklerinin halk sıhhati içersinde büyük tehlike oluşturduğunu ve ölümcül hastalıklara yol açabileceğini ifade etti.
Dezenfekte edilmeden ağızla ilişki eden kutu içeceklerin Leptospiroz, kolay ishaller, dizanteri, karın ağrıları, mantar hastalıkları, Tüberküloz ve Hepatit A gibi yiyecek ve meşrubat yolu ile bulaşan hastalık risklerine ilgi çeken Dr.
Türkmen; “Kutu içecekler tertemiz koşullarda üretiliyor olsa da ambalajlama ve depolama esnasında ağızla ilişki eden bölüme bulaşan mikroorganizma ve bakteriler halk sıhhati içersinde büyük tehlike yaratıyor” dedi.
Depolardaki Fareler Hastalık Saçıyor
Kutu içecekler sebebinden oluşan ve tıp literatürüne geride bıraktığımız ehemmiyetli bir vakayı anımsadan Dr.
Türkmen; “Kutu içeceği marketten alan bir çocuk hiçbir dezenfeksiyon önlemi almadan içeceği tüketiyor.
Çocukta evvel sarılık meydana çıkıyor.
Hem karaciğer hatta böbreklerde etkilerinin meydana çıkmaya başlamasıyla, hekimler Leptospira mikrobunun varlığından şüpheleniyor.

Oldukça sıhhatli ve tertemiz bir ortamda yaşam sürdüren çocuğun evinde tükettiği yiyecek ve içecekler ele alındığında, kutu meşrubat üstünde, fare idrarında tespit edilen bakterilere rastlanıyor ve bu bakterilerin depolama sırasında ortamda tespit edilen farelerden bulaştığı teyit ediliyor Leptospira isimli bakterinin faktör bulunduğu Leptospiroz hastalığı hayvanlardan bulaşıyor.
Karaciğer ve böbrek gibi değişik organlara yerleşerek yüksek ateş, sarılık ve kanlı idrar semptomlarıyla meydana çıkan Leptospiroz, kan yolu ile yayılarak enfeksiyona sebep veriyor.”
Pipet Kullanmak da Çözüm Değil
Metal kutuların üzerinin yıkanmasıyla, peçeteyle silinmesiyle ya da tüketirken pipet kullanmakla hastalıkların önüne geçmek fazlası vakit olası değil.
Yaygın görüşün aksine pipet tüketiminin da hastalıkların önüne geçmek içersinde yeterli olmadığını bildiren Dr.
Türkmen; “İçeceklerin kullanımı esnasında sarfedilen pipetler de tertemiz değil.
Pek çoğunun ambalajı parşömen kâğıdından inşa ediliyor, ambalaj rahatlıkla yırtılabiliyor.
Pipetlerdeki riziko, kutu içecekler üzerindeki bakterilerden henüz tehlikelidir, imalat biçimi ve imalat yerinin bilinmemesi ve dezenfeksiyon eksiklerinin olması da mikrop risklerini artırıyor.
Ayrıca kutu açıldığı sırada meşrubatla ilişki eden metal bölümde tespit edilen bakteriler de hastalıklara çağrı çıkarıyor” diye konuştu.

Dezenfekte Edip Savunma Aparatı Takmak Şart
“Mikroplar toplu iğne başı büyüklüğünde bir yüzeyde dahi olsa hayati rizikolara neden olabilir.
Bu mevzu epey ehemmiyetlidir.
Örneğin dizanteriye yakalanmak içersinde yanlızca 200 adet mikrobun bedene alınması yeterlidir” diyen Dr.
Türkmen; marketlerden alınan ve lokantalarda tüketilen metal kutulu içecekler içersinde imalat evresinde dezenfekte edilip takılacak aparatlarla bakterilere karşı güvenlik duvarı oluşturulabileceğini, içeceğin tüketilmesinde oluşturulacak güvenlik duvarı ile mikrop riskleri azaltılabileceğini söyledi.

Leave a reply