Sign in / Join
formu koruma spor mkle 620x350 - Kilo kontrolü için ne kadar spor yapmalıyız?

Kilo kontrolü için ne kadar spor yapmalıyız?

Aşırı kilo ya da obezite kalp damar hastalıkları, diabet, hipertansiyon ve henüz çoğu hastalığın tehlikesini çoğaltır.
Son senelerde görülen obezite oranındaki artışta beslenme türü kadar fiziksel etkinlikteki azalmanın da büyük rolü bulunduğu biliniyor.
Günümüzde kilo vermek içersinde çoğu formül olduğu halde, verilen kiloların muayenesi ile ilgili fazlası insan başarısız oluyor.

Yaşın ilerlemesi ile metabolizmanın yavaşlaması ve fiziksel etkinlikteki farklılıklar kişilerin kilo almasını kolaylaştırıyor.
Bu nedenle alınmış kiloyu vermeye çalışmak adına, sağlıksız kilo alımı eskiden engellenmelidir.
Amerikan Hastanesi Fizik Rehabilitasyon ve Tedavi Bölümü’nden Dr.
Yaprak Ataker anlatıyor.

Kilo muayenesi içersinde ne kadar egzersiz yapılmalı?

Egzersiz, kilo verme yanısıra verilen kiloların korunmasında defa tesirli bir yöntemdir.
Buna karşın kilo muayenesi içersinde ne kadar egzersiz yapması gerektiği ile ilgili net bir malumat de mevcut değildir.
Amerikan Hastalık Savunma ve Tedbire Merkezi (Center of Disease Control and Prevention)’nin 1995’te yayınladığı bir incelemede gün içerisinde 30 dakika ve üzerindeki orta yoğunluktaki aktivitenin kilo kontrolünde kafi bulunduğu fikiri savunulurken 2002 seneninde Milli Yüksekokul Enstitüsü (Institude of National Academy) doğrulusunda bu zamanın yetersiz olduğunu ve kilo muayenesi içersinde minimum gün içerisinde 60 dakika orta seviyede egzersiz yapması gerektiği fikiri meydana konmuştur.

Kilo muayenesi sağlamak isteniyorsa gün içerisinde minimum 60 dakika orta seviyede egzersiz yapılmalı

Kilo muayenesi içersinde egzersiz yoğunluğunu inceleyen bir yazı 24 Mart 2010 tarihinde JAMA (Journal of American Medical Association) da yayınlandı.
Bu yazıya göre incelemeye ortalama 54,2 yaşında, 34.079 sıhhatli ve normal kilodaki bayan dahil edilmiş; çalışmaya katılanlar fiziksel aktivitelerine göre 3 takımda, 13 sene süresince izlenmiştir.
Araştırma neticelerine göre ortalama kilo artışı 2,8 kg meydana gelmiştir.
Fiziksel aktivitelerine göre bakıldığında her 3 takımın kilo artış paterni birbirine paraleldir.
Araştırmada fiziksel etkinlik ve kilo değişiminin yaş, nikotin içiciliği, menopoz vaziyeti ile etkilendiği yer almıştır.
Yoğun fiziksel etkinlik (haftada 420 dakika, başka bir deyişle ortalama gün içerisinde 60 dk orta seviyede aktivite) yapmış gruba göre orta (420-150 dakika/ hafta) ve düşük seviyede (haftada 150 dakikanın altında) etkinlik yapmış takımda kilo artışının henüz bariz bulunduğu kaydedilmiştir.

Araştırmacılar çalışma başlangıcında normal kiloda olan kadınların fiziksel etkinlik düzeylerinin henüz yüksek olduğunu ve bu bayanlarda kilo artışının daha düşük olduğunu vurgulamış ve normal kilonun üstüne çıkıldıysa kilo denetimini sağlamanın zorlaştığını ve şayet kilo denetimini sağlamak isteniyorsa gün içerisinde minimum 60dk orta seviyede egzersiz inşa etmek gerektiği neticenine ulaşmışlardır.

Beslenme tek başına kafi değil

Bütün bu araştırmalardan anlaşıldığı üzere kilo kontrolünde tek başına beslenme düzeni kafi değildir.
Yaşla birlikte kilo artışı yadsınamaz fakat derli toplu fiziksel etkinlik ile kilo denetimini sağlamak olası.
Günlük yaşantımızda hareketimizi çoğalmaya yönelik yürüyüşler, çocuklarımız oynadığımız dinamik oyunlar, danslar dahi bunun içersinde kafi olabilir.
Ancak yeniden de yaşımıza ve fiziksel fonksiyonlarımıza göre yaptığımız egzersiz uygulamaları ile kilomuzu uzun seneler korumamız olası.

Leave a reply