Sign in / Join
416x416 - Jeff Bezos Zenginliği

Jeff Bezos Zenginliği

Amazon’un kurucusu ve genel mü­dürü, temmuz ayında Amazon his­selerinin tüm zamanların en yüksek seviyesini görmesiyle dört saatliğine dünyanın en zengin insanı oldu. Ne kadar iddialı olduğu göz önüne alı­nırsa bu, ileride muhtemelen tekrar kazanacağı bir unvan. Serveti geçen ekimden bu yana 14,5 milyar dolar artan Bezos gayet meşgul bir yıl ge­çirdi:

Ağustos ayında Whole Foods Market’ı 13,7 milyar dolara satın ala­rak (şimdiye kadar gerçekleştirdiği en büyük anlaşma) geleneksel pera­kendecilere bir kez daha doğrudan meydan okudu. Eylül ayında Seattle merkezli Amazon, Kuzey Amerika’da ikinci bir merkez aradığını duyurdu.

50 bin iyi kazandıran iş fırsatı, anında Baltimore’den Toronto’ya kadar uza­nan şehirler arasında bir yarış başlat­tı. Nisan ayında yapılan bir uzay sem­pozyumunda hayatı boyunca bir uzay fanatiği olmuş Bezos, roket firması Blue Origin’e kaynak sağlamak ama­cıyla her yıl 1 milyar dolar değerinde Amazon hissesi sattığını açıkladı.

Princeton’da elektrik mühendisliği ve bilgisayar bilimi okuduktan sonra Bezos, koruma fonu D.E. Shaw’da çalıştı ama 30’uncu yaşını kutladığı doğum gününün ardından Seattle’da- ki garajından online kitap satışına başladı.

Leave a reply