Sign in / Join
ramazanda oruc acarken neden hurma tercih edilir 2211767 - Hurma hakkında bilinmeyenler

Hurma hakkında bilinmeyenler

Ramazan ayının gelmesi ile hurma da iftar sofralarında konumunu aldı.
Uzmanlar, birçoğumuzun yaşamında Ramazan’a kalifiye bir yeri olan hurmanın derli toplu bir şekilde tüketildiğinde kalp-damar rahatsızlıkları ve kansere karşı savunucu olduğunu dile getiriyor.
Hurmanın içinde mineral, fenol ve lifle beraber potasyum, magnezyum, kalsiyum, fosfat, demir ve sodyum gibi minerallerin de epey çok olduğunu ifade eden Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Beslenme ve Diyet Eksperi Hayrettin Mutlu, ‘Ramazan sofralarının vazgeçilmez meyvesi olarak malum hurma Ramazan dışında da defalarca kez tüketilmesi lüzumlenen, sonsuz yararı olan bir meyvedir.

Şeker seviyesi çok olduğu halde kilo almaya neden olmayan bir yapıya bulunduran hurmanın, sindirim sistemi hastalıklarına başka bir deyişle kabızlık ve ishal gibi sorunları engellemeye ve önlemeye takviye ettiği biliniyor.
Gündelik hayatın insanda meydaan getirdiği gerilim ve yorgunluk duygusundan kurtulabilmek içersinde aşağı yukarı her sabah hurma yemekte fayda var’’dedi.

Hurmanın Bünyesinde Neler Var? • Bünyesinde yağ, karbonhidrat ve protein olan tek meyve olma özelliğini taşır.
• Saf hurma cildi besler, hamilelik ve güneş lekelerini yok eder.
• İçermiş bulunduğu demir seviyesi vasıtası ile kansızlık sorununa karşı etkilidir.
• B1 ve B2 vitaminlerinin birlikte olması hasebiyle karaciğerleri kuvvetlendirebilir.

• Öksürük ve boğaz ağrısına karşı etkilidir.
• İçermiş bulunduğu bol miktardaki fosfor ve kalsiyum vasıtası ile kemik hastalıklarına karşı savunucu bir özelliği bulunmaktadır.
• Orucun hurmayla açılması halinde, açlığın tesiriyle kişide oluşan halsizlik, hurmanın içeriğindeki şeker vasıtası ile derhal engellenebilmektedir.

Leave a reply