Sign in / Join
indir - Depresyona sebep olan fazla kilo

Depresyona sebep olan fazla kilo

Nihai senelerde dünyada birçok ülkede bulunduğu gibi Türkiye’de de çok kilo meselesinin çözümünde bir bitirici tıp tekniği olarak Mora Terapi seçenek ediliyor.
Kilo çoğunluğu ve obezite meselesi, toplumsal çalışmalara, uyarılara, önlemlere karşın gittikçe büyüyor.
Fazla kilolar ile ilgili hatalı beslenme, insülin direnci, hareket etmemezlik birincil sebepler olarak meydana çıkarken kolay psikolojik travmaların bile beslenme alışkanlıklarını değiştirebildiği de biliniyor.
Çöküntü ile çok kilo arasındaki temas birçok çalışma var.
Özellikle 65 yaş altı, eğitimli ve yüksek gelirli insan grubunda daha çok en önemli depresyon-fazla kilo temasına buluğ döneminde de sık sık rastlanıyor.

Hamilelik döneminde çok kilo almış annelerin depresif açıklanan ilerlettiği de gözlemlenen bir vaziyet.
Fazla kilo mu depresyona meydan veriyor yoksa çöküntü mu beslenme alışkanlıklarını değiştirerek çok kilo alımına yol açıyor? Istikameti tam tam anlamıyla belirlenememiş olsa da her iki mesele arasındaki ilişkinin zenginliği ve birbirlerine tesirleri sayılan bir gerçek.
Son senelerde dünyada birçok ülkede bulunduğu gibi Türkiye’de de çok kilo meselesinin çözümünde bir bitirici tıp tekniği olarak Mora Terapi seçenek ediliyor.
Sonuçları ilmi olarak araştırılan, yan tesiri oldukça az, elektromanyetik rezonans tıbbı şeklinde de malum Sıhhat Bakanlığı onaylı Mora Terapi, zararı dokunabilecek bağımlılıklardan kurtulmada ananesel rehabilitasyon yöntemlerine göre henüz hızlıca ve kalıcı neticeler meydana koyması nedeniyle en fazla müracaatlan bitirici rehabilitasyon yöntemlerinden bir tanesidir.
Dr. Sema Karadağ

Mora Terapi ile çok kilolardan kurtulmak konusundaki görüşlerini ve süreci şu şekilde açıklıyor: “Kişiye Mora Terapi ile karbonhidrat bağımlılığının giderildiğini anlatmak gerekmektedir.
Terapi alanlar %91 oranında memnuniyetlerini ve karbonhidrat düşkünlüklerinin azaldığını belirtiyorlar.
Memnuniyet yönünden baktığımızda erkek ve bayan ayrımı olmamakla beraber erkeklerin adale oranının çok olması bundan dolayı henüz basit kilo verdiklerini gözlemliyoruz.
İlk oturum ardından bağırsaklar boşalıyor, ödem çözülüyor, bu vaziyetin tesiriyle daha çok kilo kayıbı görülebiliyor.
Özellikle genç yaşta olanlar veyahut metabolizma yaşı genç olanların henüz basit kilo verilen görüyoruz.
Zor kilo veren kişilerdeki en büyük noksanlık su içmemek ve az hareket etmek.
Mora Terapi ile kilo verirken ilgi edilmesi lüzumlenen hususlar, su içmek, hafta içerisinde 3 gün hareket, ara öğünleri atlamamak, gece geç saatlerde yemek yememek ve en ehemmiyetlisi derli toplu kontrole gelmek.”
Depresyonun bulguları olan iştah artışı, azalan fiziksel etkinlik, çöküntü içersinde tasarlanmış birçok ilacın yan tesirleri çok kilo almaya neden olurken diğer taraftan çok kilolu biri olmak da başlı başına bir çöküntü nedeni olarak karşımıza çıkmakta.

Fazla kilolar negatif, efkâr verici yorumların gelmesine, kendisini değersiz hissetmeye, sosyal ilişkilerin bozulmasına, sıkılganlık, yalnızlık ve henüz sayabileceğimiz birçok vaziyete meydan veren sosyal bir damgaya dönüştüğünde bu halle ve negatif duygularla baş edebilmek içersinde daha fazla yemek yemeğe yönelmek bir tercih olarak bireyin karşısına çıkıyor.
Hayata karşı derin iç motivasyon kayıbı, duygusal açlık tıkınırcasına yemek refleksi geliştirebildiği gibi rehabilitasyon adımını da önleyici etkenler arasında ilk başta.
Mora Terapi ile kilolarından kurtulmak isteyen şahıslara bu arada duygu durumlarını güçlendirecek tedaviler de uygulanabiliyor.
Özellikle Bach Çiçekleri Terapisi ve Süper Tunning tedavileriyle kişilerin psikolojilerinin dengelenmesine itina gösteriliyor.
Kilolarından kurtulmak içersinde Mora Terapi’yi seçenek edenlerinde ilgi etmesi lüzumlenen ehemmiyetli noktalar var.
Kişilerin Mora terapistleriyle işbirliği içersinde hareket etmesi, önerilere uyması, hayat şeklinde ve beslenme alışkanlıklarında farklılık yapmaya hevesli olması, kontrolleri aksatmaması rehabilitasyonun başarıya ulaşması yönünden ehemmiyet taşıyor.
Motivasyon kayıbı yaşan şahıslara bilhassa duygu durumlarını dengelemek içersinde kendilerine vakit ayırmaları tavsiye ediliyor.

Mora terapi ile zayıflamak içersinde müracaat eden şahıslar arasında ek hastalıkları olanlara, menopoz dönemindeki bayanlara, yaşlılara da henüz ayrıntılı değerlendirmeler yapılarak ek tedaviler tavsiye edilebiliyor.
Bugüne kadar Türkiye’de binlerce hastanın Mora Terapi gördüğü ve muvaffakiyet oranlarının yüzde 80’ler seviyesinde bulunduğu Mora rehabilitasyon eksperleri doğrulusunda belirtilmektedir.
Amerika ve Avrupa’da süregelen bir şekilde sarfedilen Mora Terapi, Türkiye çapında 20 değişik ilde ve KKTC Lefkoşa’da tespit edilen 50 Mora Terapi Merkezi üstünden hizmet vermektedir

Leave a reply