Sign in / Join
overweightgirlburger 300x268 - Çocuklarda öfke sebebi fazla kilo

Çocuklarda öfke sebebi fazla kilo

Çok kilo ve obezite yetişkinler içersinde mümkün oldukça çocuklarımız içersinde de gittikçe büyüyen bir mesele durumuna geldi.
Birçok insan çocuklardaki kilo konusunda meselelerin kalıtsal bulunduğu düşünür.
Bu meselenin kökeninde kalıtsal yatkınlık olabileceği doğrudur fakat ana nedenler; hormonsal balanssızlık, hayat tipi, beslenme bağımlılıkları, düşük fiziksel aktivite düzeyidir.
Özellikle şehirsel kesimdeki her dört çocuktan birinin çok kilolu ve ileride sıhhat meseleleri hayata rizikosu altında bulunduğu bir yada atılmamalıdır.
Oluşabilecek meseleleri eskiden belirlemek ve engelleyici tedbirler alabilmek için çocukluk senelerinde kilo artış hızına önem vermek lazım olur.

Araştırmalar 10 ile 20 yaş arasında alınan kiloların ileri yaşlardaki beden ağırlığını belirleyen ehemmiyetli faktörlerden biri olduğunu göstermiştir.
Üstelik bu yaşlarda alınan kilolar çocukların yanlızca metabolizmalarını değil psikolojilerini de etkiler.
ABD Yale Üniversitesi’nin yaptığı bir inceleme bilhassa 14-18 yaşları arasında buluğ dönemindeki kilolu gençler arkadaşları, öğretmenleri, hem de aileleri doğrulusunda ayrımcılığa uğradıklarını veyahut kışkırtıldıklarını göstermiştir.
Zaman içersinde çevresinin kendi ile ilgili iyi düşünmediği, başarısız, tembel ve beceriksiz biri olarak görüldüğünü düşünen çocuklar yalnız kalmayı veyahut hudutlu arkadaşlıkları seçenek ederler.
Bu çocuklarda okul başarısının da düştüğü gözlemlenir.
Fazla kilolu veyahut şişman çocuk olmak, yeni yetişen bu fertlerin özgüven eksikliğine, mutluluklarını yitirmelerine sebep gerçekleşir.

Çocuk obezitesi mücadelesinde diyet inşa etmek da en ehemmiyetli hatalardan bir tanesidir.
Bu meselesi çözüme ulaştırmak içersinde hekim, aile, kılavuz öğretmen, sınıf öğretmeni, gövde eğitimi öğretmeni veyahut etkinlik eksperi gibi değişik kişilerin beraber çalışması en doğrusudur.
Porsiyonları küçültmek, henüz sıhhatli ve dinamik bir hayat tipi seçmek, çok atıştırmalıklardan vazgeçmekle çocuğun boyu ulaşacağı nihai noktaya gelene kadar kilo alımını yavaşlatarak sıhhatli alışkanlıklar kazandırmak yerinde gerçekleşir.
En ehemmiyetlisi, çocuğa bulunduğu gibi sevildiğini ve desteklendiğini hissettirmektir.
Ona zayıf ve formda olmanın değil sıhhatli olmanın ve sıhhatli beslenmenin ehemmiyeti anlatılmalı ve yolları gösterilmelidir.

Dr.
Murat Besler’e göre, ilerleme çağındaki çocuk ve ergenlerde kilo almaların ehemmiyetli sebeplerden bir tanesi de gelişim neticesi hormon dengesizliğidir.
Bu balanssızlık çocukta ve ergende hem kilo alma gibi fizyolojik hatta hiddet ve anksiyete gibi birçok psikolojik meseleler meydana çıkabilir Mora terapi gelişim çağındaki çocukların hormonsal ve fiziksel dengesizliklerini düzelterek hiç bir ilaç tüketimine gitmeden rehabilitasyon eder.
Mora Terapi seansları ardından bundan sonra ekmek, makarna, hamur işleri, tatlılar veyahut çikolata gibi karbonhidratları eskisi gibi aramadığını, yeme gereksiniminin kaybolduğu bariz bir biçimde fark edilir.
Mora Terapi’nin bu programı, çok kullanıldığı varsayılan birçok sağlıksız besin içersinde kullanmak mümkün.
Tuz, kıraathane, çay, içki, tatlılar, çikolatalar, kola, şarküteri ürünleri vb…
Özellikle çocuk ve ergenlerin kilo sorunlarının çözümünde yan tesirsiz olması, faaliyeti ve süratli netice vermesiyle Mora Terapi hekimler doğrulusunda da önerilmektedir.

Leave a reply