Sign in / Join
bobrek taslarindan kurtulma yontemleri 620x360 - Böbrek Taşlarından Kurtulma Yöntemleri

Böbrek Taşlarından Kurtulma Yöntemleri

Ilerleyen çağdaş cerrahi ve görüntüleme yöntemleriyle böbrek taşı ameliyatları hem yetişkin kişilerde hatta çocuklarda bundan sonra henüz güvenilir ve tesir bir şekilde şarj edilebiliyor.
Böbrek taşları bilhassa ülkemizde sık karşılaşılan sıhhat sorunlarından biri.
Dünya çapında bir insanın yaşamı süresince böbrek taşı oluşturma mümkünlülüğü yüzde 12 olarak söyleniyor.
Ülkemizde bu oranın henüz yüksek bulunduğu ve bilhassa Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yüzde 30’lara çıktığı gözleniyor.
Bu bölgedeki kalıtsal etkenler, yöresel besinler, sıvı alımının az olması ve yüksek hava ısısı hastalığın fazla görülmesinin ana sebepleri olarak gösteriliyor.
Böbrek taşları tıkanıklık ve iltihaplanmaya meydan vereren böbrek hasarına ve kayıbına yol açabiliyor.
Bu nedenle erken tanı ve makul rehabilitasyonun oldukça önemli olduğunu ifade eden Anadolu Sıhhat Merkezi Üroloji Eksperi Prof.
Dr. Yalçın İlker, bilhassa altı mm den büyük taşların tedavisinin kesinlikle müdahale gerektirdiğini ifade etti.
Prof. Dr. Yalçın İlker herhangi bir tıkanıklık veyahut ağrıya yol açmasa dahi böbreklere verdikleri zarar hasebiyle ciddi ve potansiyel bir riziko olduğuna ilgi çekerek şunları söyledi; “Taş hastalığı çoğunlukla böbreklerin bulunduğu yerde kuvvetli ağrıyla kendisini belli eder.

Kimi hastalarda korkunç ağrılar yaşanırken, bazı vakalarda ağrı her vakit kuvvetli seyretmeyebilir.
Ayrıca idrarda yanma, bulantı ve kusma da taş hastalığının belirtilerindendir.”
Perkütan taş cerrahisiyle iyileşme müddeti kısalıyor
Böbrekte oluşmuş 2 santimetreden büyük taşlar içersinde ciltte açılan ufak bir delikten endoskop sokularak uygulanan perkütan taş cerrahisi kullanılıyor.
Prof. Dr İlker, bu yöntemle açık ameliyata göre taşların henüz iyi temizlendiğini ve iyileşme sürecinin henüz kısa olduğunu vurguluyor.
Teknolojik olarak sarfedilen aletlerin incelmesi eşliğinde çocuklarda da uygulanabilen bu formül evvel ve ardından hastanın günlük yaşantısını sınırlayan herhangi bir kaide bulunmuyor.
Ameliyatı ardından bir hafta kadar hastanın fiziksel zorlanma gerektiren spor, ağır taşıma gibi hareketlerden kaçınması yeterli oluyor.
Böbrek taşlarından kurtulmanın bir başka yolu ise idrar deliğinden ince ve uzun optik cihazlarla girilerek uygulanan üretereskopi ameliyatları.
Böbrekten idrar kesesine uzanan ve üreter ismi verilen borudaki taşların, tümörlerin ve darlıkların ameliyatında sarfedilen bu formül kimi böbrek taşlarının tedavisinde de seçenek rehabilitasyon olarak kullanılıyor.

Johns Hopkins Medicine Hakkında:
Johns Hopkins Medicine, Johns Hopkins Üniversitesi Tıp Fakültesi hekimlerini ve bilim adamlarını, Johns Hopkins Sıhhat Düzeneğinin organizasyonları, sıhhat profesyonelleri ve tesisleri ile birleştirmektedir.
Johns Hopkins Medicine’ın misyonu, tıbbi eğitim, inceleme ve muayenehane bakım standartlarını mükemmelleştirerek toplumun ve dünyanın sağlığını henüz iyi bir civara çıkartmaktır.
Farklı ve kapsamı geniş olan Johns Hopkins Medicine, Johns Hopkins Hospital’ın 1889’daki açılışından bu yana, sıhhati savunmak içersinde hekimlerin ve tıbbi bilim insanlarının biyomedikal incelemeler ve tıbbi bulguların uygulanması konularındaki eğitimlerinde beynelmilel öncülük sağlamıştır.

Leave a reply