Sign in / Join
depositphotos 31739639 stock photo young woman pain in lower - Ankilozan Spondilit gençlerde bel ağrısı yapıyor

Ankilozan Spondilit gençlerde bel ağrısı yapıyor

Romatizmal hastalıklar çok sık görünen hastalıklar fakat tespit konulmuş hasta adedi hastaların 10’da biri kadar dahi değil.
Ülkemizde romatizmalı hastaların ankilozan spondilit ve Ailevi Akdeniz ateşi, Behçet hastalığı, yumuşak doku romatizması gibi romatizmal hastalıklar ile ilgili doğru bilgiye süratli ve basit ulaşabilmesi içersinde Türkiye Romatoloji Derneği olarak Romatizma TV internet sitesini yaşama geçirdiklerini belirten Doç.
Dr.
Timuçin Kaşifoğlu ülkemizde en çok görülen romatizmal hastalıklar ile ilgili bulgular paylaştı.
Hastaların sık sık kullandığı kortizonlu ilaçları kullanılırken nelere ilgi göstermek gerekliliğini anlattı.
Türkiye Romatoloji Derneği doğrulusunda kurulan Romatizma TV’de Türkiye’de sık görülen romatizmal hastalıklar ile ilgili ayrıntılı verileri eksper videolarıyla verdiklerini söyleyen Doç.
Dr.

Timuçin Kaşifoğlu, ankilozan spondilit, Ailevi Akdeniz ateşi, Behçet hastalığı, yumuşak doku romatizması gibi en çok görülen romatizmal hastalıklara ilgi çekti.
Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Romatoloji Bilim Dalı İç Hastalıkları Eksperi, Türkiye Romatoloji Derneği Azası ve Romatizma TV Koordinatörü Doç.
Dr.
Kaşifoğlu, bu hastalıkların erken tanımlanması ve tesir şekilde rehabilitasyon edilmesi gerekliliğini ifade etti.
Son 10 senede, biyolojik ilaçların ciddi anlamda iyileşme sağlayabildiğine değinen Kaşifoğlu, “Eskiden romatizmal rahatsızlığı olan hasta sakatlığa mahkum gibi görünüyordu fakat son zamanlarda rehabilitasyon imkanları epey iyi.
Kronik hastalık bulunduğu içersinde uzun süreli ve yakın takip gerekmektedir.
Ailede olan romatizmal hastalık devam edecek diye bir kaide yok.
Örneğin ankilozan spondilit hastalığı şayet ailede varsa görülme olsılığı yüzde 10-30 arasında olabiliyor” diye konuştu.
“Bel ağrısı günlük yaşamda sık karşılaşılan bir haldir.
Uzun zamanlı bel ağrılarının bir bölümü irinli romatizmal bir hastalık olan ankilozan spondilite bağlı olabilir.
Özellikle 20-40 yaş arasındaki bireylerde, geçmeyen, istirahatle henüz da şiddetlenen bel ağrısı zenginliği, ankilozan spondilit dolayı olabilir.
Suna Pekuysal ve Ahmet Mete Işıkara’nın hastalığı şeklinde de malum ankilozan spondilit, omurgada kamburluk gelişimine yol açabilir” diyen Doç.
Dr.

Timuçin Kaşifoğlu, ankilozan spondilit hastalığına tanı konulmasında gecikme kalıcı sakatlıkla sonuçlanabileceğini söyleyerek erken konulan teşhisin ehemmiyetini belirtiyor.
“Hastalığın tanısında ve tedavisinde romatoloji uzmanlarının önerilerinden yararlanılmalıdır” diyerek romatizma hastalarının doğru uzmanlık dalı olan romatologlar başvurması gerekliliğini, fakat fazlası hastanın bundan habersiz olduğunu bildirdi.
Türkiye Romatoloji Derneği doğrulusunda hazırlanan http://romatizmatv.com/ adresindeki Romatizma TV, romatizmal hastaların internet erişiminin bulunduğu her kısımda basitçe suallerine cevap alabilmelerini hedefliyor.
Kortizonlu ilaç kullanılırken nelere ilgi etmeli?
“Kortizonlu ilaçlar, romatoloji uzmanlarının tedavide sık kullandığı ilaçlardır.
Dikkatli ve kısa zamanlı kullanımlarında yaşam kurtarıcı olabilen kortizonlu ilaçlar denetimsiz ve uzun süreli kullanıldığında ciddi yan etkilere yol açabilirler” diyen Doç.
Dr.
Timuçin Kaşifoğlu kortizon tedavisini “iki ucu keskin kılıç” olarak niteledi.
“Kortizon rehabilitasyonu alan hastalarda başta, kan şekerinde yükselme, kemik erimesi, katarakt, tansiyon artması gibi ciddi yan etkiler gelişebilir.
Bu nedenle kortizon rehabilitasyonu uzmanlaşmış doktorlar doğrulusunda olası olan en kısa müddet kullanmak üzere planlanmalıdır” diye konuştu.
Hastalara referans kaynağı olmak, doktora erişimi basitleştirmek ve hastalıklar ile ilgili birçok ayrıntılı bulguyu sunabilmek Romatizma TV ile ilgili Doç.
Dr.

Timuçin Kaşifoğlu şu şekilde konuştu: “Ülkemizde adedi 200’ü geçmeyen romatoloji eksperine mukabil, milyonlarca romatizma hastası yer alıyor.
Doktora kısıtlı erişimi olabilen bu hastalar şuana kadar hastalıkları ve tedaviler ile ilgili internete başvurduklarında baş karıştırıcı veyahut doğru olmayan bilgilerle karşılaşıyorlardı.
Türkiye Romatoloji Derneği bu nedenden dolayı romatizmalı hastaların doğru, ilmi ve herhangi bir kâr emeli gütmeyen bir bilgilendirme sitesine gereksinim duyduğunu düşünerek Romatizma TV adlı internet sitesini hazırladı.
İlk etapta 300’e yakın sual muhtelif üniversitelerden öğretim azaları doğrulusunda kısa videolar şeklinde yanıtlanıyor.

Leave a reply