Sign in / Join
MV5BZWMyNzdmODEtMGNlOS00ODU2LWFjMmMtYjk5ZjVlNjdiMWE1XkEyXkFqcGdeQXVyNjkwNTMzMDk@. V1 SY1000 CR006841000 AL  620x420 - Anadolu'dan Çin'e uzanan film

Anadolu’dan Çin’e uzanan film

Bir yanda Anadolu’nun dillere destan olmuş lezzetleri bir yandan da Cinli bir prenses. İkisinin yolu da 13. yüzyılın Çin’inde bir Türkmen kervansarayında kesişir. Hikaye kolay gibi gözüküyor fakat yönetmen koltuğunda ikamet eden adın Ezel Akay olduğunu belirtelim. Zira Akay’ın filmlerini takip edenler yönetmenin kolay hikayelerden sebep mükemmeller yarattığını bilirler.Hikayesi Anadolu toprakları ve Çin’de geride bıraktığımız filmin üreticileri Çinli. Bu film sinema tarihimizde ilk Çin-Türkiye ortak yapımı olacak bitirildiğinde. Filmin üreticisi Contact Film Works’ten Umut Özçorlu. Filmin çıkış noktasınm ne olduğunu soruyoruz kendine, o da şu yanıtı veriyor:

“Ezel Akay eşliğinde uzun vakittir Anadolu lezzetleri üstüne bir film inşa etmek içersinde çalışıyorduk.
Bu toprakların mutfağını ve damak keyfini tanıtmak fikrinden yola çıktık ve nihayetinde ‘Aşçı ve Prenses’ adlı projemiz oluştu. 13. yüzyılda, tarihi İpek Yolu’nun üstünde, Türkmen bir kervansaray aşçısı ile Çin hanedanından soylu bir prensesin, aşk ve serüven dolu öyküsünü yemek, lezzet ve damak tadı fonunda anlatacağız.”

Popüler oyuncularla görüşülüyor

Filmin yönetmeni ve reji ekibi belli fakat oyuncularının kimler olacağını söylemek şuandan zor.
“Filmin futbolcu kadrosu içersinde beynelmilel bir cast kuruyoruz” diyen Özçorlu, hem Türk hatta Çin doğrulusunda defa becerili ve tanınmış oyuncularla müzakere durumunda oldukları verisini sağlıyor.
Projenin hangi evrede bulunduğu sualine da şu yanıtı sağlıyor Özçorlu:

“Projemiz 2017 senesi içinde dünyanın önde gelen film marketlerinde ve festivallerinde beynelmilel üreticilere sunuldu. Hong Kong ve Şanghay festivallerinde bir araya geldiğimiz Beijingli üretici He Qin ile ön yapım anlaşmamız imzalandı.

Leave a reply